Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

HelloBaby magazin: Test- és arcápolás babavárás idején

dr.Halász Dóra
2022. 10. 04. 00:00:00
HelloBaby magazin: Test- és arcápolás babavárás idején

A kismamáknak nem csak a lelke, a bőre is érzékenyebbé válik a babavárás idején. Könnyen lehet, hogy másként reagál az őket érő külső hatásokra a babavárás előtti időszakhoz képest, ezért az ápolására fokozott figyelmet érdemes fordítani.

A várandósoknál az arcbőrön sok esetben fokozódik a faggyúmirigy-termelés, melynek következtében pattanások, mitesszerek jelenhetnek meg. Gyakran a fejbőrön is jelentkezik a túlzott faggyúmirigy-működés, így a haj zsírosabbá válhat, gyakoribb mosást igényelhet. A test más területein, például a kezeken viszont gyakrabban léphet fel bőrszárazság.

A bőr a szervezet legfontosabb mechanikus, kémiai, mikrobiológiai és immunológiai védőgátja. Ezt a védelmi funkciót komplex szerkezete biztosítja. Nincs ez másként a várandósság ideje alatt sem, ugyanakkor előfordulhat, hogy a bőr érzékenyebben reagál a külső behatásokra és fokozódhat az allergiahajlam is. 

 

Milyen kozmetikai összetevőket kerüljön a kismama?

 

Az A-vitamin származékok közé sorolható isotretinoin, acitretin, etretinát tartalmú gyógyszerek belsőleges használata esetén bizonyított a magzatkárosító hatás, ezért külsőleg is feltétlenül kerülni kell az A-vitamint (retinol) és származékait, a retinoidokat, valamint az arbutint, melyeket hiperpigmentációs problémák kezelésére használnak a kozmetikumokban. A retinoidok kedvelt anti-aging hatóanyagok is, mert segítik a kollagénképződést és sejtmegújító hatásúak.

 

A kozmetikai ipar több olyan összetevőt alkalmaz, melyek ártalmatlanságáról megoszlanak a vélemények, és amelyekkel kapcsolatban káros hatást bizonyító és azt cáfoló adatok egyaránt napvilágot láttak.
 

Mivel én a természetes, natúrkozmetikumokkal végzett bőrápolás híve vagyok, nemcsak a várandósság alatt, hanem bármely más esetben is javaslom a következő összetevőket tartalmazó kozmetikumok kerülését, legyen szó gyermekről vagy felnőttről: parabének; polietilén-glikol, polysorbat; BHT; ásványi olajok; nátrium-laurylszulfát; alumíniumsók; szintetikus szín- és illatanyagok; szintetikus tartósítószerek.

 

Milyen készítmények használhatók biztonsággal? 

 

Ha a baba fogantatása előtt már volt egy jól kialakult és hatásos bőrápolási rutin, amely bevált, azon nagy valószínűséggel nem kell majd változtatni – kivéve, ha tartalmazott valamilyen retinol vagy arbutin tartalmú krémet. 

Az arcbőr, a teljes test és az intim területek tisztításához is érdemes valamilyen kímélő, bőrazonos, savas pH-értékkel rendelkező lemosót, mosakodókészítményt választani.

A samponok közül is célszerű olyat használni, ami kíméletesen tisztítja a hajas fejbőrt, különösen abban az esetben, ha gyakoribb hajmosásra van szükség.

Azokat a bőrradírokat, amelyek fizikai úton szabadítanak meg az elhalt hámsejtektől, bátran lehet használni hetente 1-2 alkalommal. A kémiai hámlasztókkal kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Véleményem szerint egy kíméletes bőrradír biztonságosabb ebben az időszakban, és ha korábban nem használt kémiai hámlasztót a kismama, akkor ne most kezdje el, ez nem a megfelelő időpont a kísérletezéshez.

Az arckrémekben előszeretettel alkalmazott hialuronsav, kollagén, peptidek, C-vitamin, bakuchiol, növényi olajok mind-mind használhatók a várandósság ideje alatt. 

A fényvédelem évről évre visszatérő téma, és a várandós nőknek éppúgy szükségük van fényvédő használatára, mint bárki másnak. Én biztonságosabbnak tartom a fizikai fényvédő krémeket, mint a kémiaiakat; emellett lenge, jól szellőző ruhát, kalapot, napszemüveget is be lehet vetni a napsugarak ellen. A túlzott napozást persze ajánlott kerülni. 

 

A bőr védelméhez a bőséges mennyiségű tiszta víz és az értékes táplálék fogyasztása is hozzájárul. A karotinoidokban gazdag (piros, sárga, narancssárga) zöldségek és gyümölcsök erősítik a bőr természetes védelmi funkcióját.
 

 A szakszerűen végzett növényi olajos masszázs kifejezetten ajánlott a babát váróknak; jó hatást gyakorol a pszichés állapotra és táplálja a bőrt is.

 

Milyen kezeléseket ne vegyen igénybe, aki várandós?

 

A magzat és az anya egészsége mindennél fontosabb, ezért érdemes mellőzni az olyan kozmetikai kezeléseket, amelyeknél akár csak a gyanúja is felmerül annak, hogy negatívan hathat a magzatra. Kerülendők például a lézeres kezelések, a vérbőséget okozó krémek, pakolások. Továbbá: kerülendő a legtöbb hajfesték és dauer, mivel nem tisztázott az egyes komponensek felszívódásának mértéke, és nem kizárható, hogy belélegzéssel, a tüdőn keresztül is bekerülhetnek a szervezetbe szintetikus vegyületek. Bár megoszlanak róla a vélemények, szerintem jobb, ha ebben az időszakban műkörmöket sem készíttet a kismama, mert ezekhez ragasztót, oldószert használnak, melyekről nem tudjuk, milyen hatást okoznak belélegezve.

 

Mi a helyzet a külsőleg használatos gyógyszeres krémekkel? 

 

Az igazi veszélyt azok a bőrápoló szerek jelenthetik, amelyek gyógyszeres hatóanyagot tartalmaznak – méghozzá leginkább azért, mert nincsenek klinikai vizsgálatok arra vonatkozóan, hogy hatóanyagaik az adott koncentrációban milyen hatással vannak a magzatra.

 

Klinikai vizsgálatok hiányában a várandósság ideje alatt kerülendők a szteroid tartalmú kenőcsök, kerülendő a legtöbb gombásodás elleni, fájdalomcsillapító gyógyszeres hatóanyagot tartalmazó krém, kenőcs, gél. Ezenkívül kerülje a várandós anya az A-vitamint és származékait tartalmazó, valamint az akne- és melasmaterápiához alkalmazott, azelainsavat és benzoyl-peroxidot tartalmazó külsőleges készítményeket. 

A felsorolt gyógyszeres krémek egy része vényköteles; ez esetben a kezelőorvos mérlegeli a készítmény felírását az előnyök és kockázatok figyelembevételével. Vény nélkül kapható készítmények vásárlásakor minden esetben kérjük ki a gyógyszertári szakszemélyzet véleményét!

Forrás: HelloBaby magazin

Keresés