Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

HelloBaby magazin: Gyógyszeres krémek várandósként?

dr.Halász Dóra
2022. 10. 12. 00:00:00
HelloBaby magazin: Gyógyszeres krémek várandósként? Manapság jó esetben már természetes, hogy a várandós nő mindent megtesz születendő kisbabája egészségéért. Ezért tudatosan figyel a babavárás alatt az életmódjára, a mozgásra, a táplálkozásra, a vitaminok és gyógyszerek szedésére. Fontos tudni, hogy babaváráskor a gyógyszeres krémek alkalmazása is körültekintést kíván!

Ideális esetben a babavárás 9 hónapja során a kismamának semmilyen gyógyszeres terápiára nincs szüksége. De azért nem ritkák ez idő alatt az olyan akut vagy krónikusan fennálló betegségek, amelyek gyógyszeres kezelést igényelnek.

A várandósság alatti gyógyszerszedés nehéz kérdéseket vet fel, de sokat tanulmányozott terület. Az elmúlt évtizedekben több vizsgálat történt azzal kapcsolatban, hogy a milyen hatással lehetnek a fejlődő magzatra egyes gyógyszerek. Ezeket felhasználva az FDA (Food and Drug Administration), azaz az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala létrehozott egy besorolást, amelyben 5 csoportra (A, B, C, D, X) osztja a gyógyszer-hatóanyagokat. Míg az A csoportba sorolt vegyületek semmiféle kockázatot nem mutatnak, addig az X csoport tagjai határozottan ellenjavalltak a terhesség egész időtartamában.

 

Amennyiben babaváráskor gyógyszeres terápia szükségessége merül fel, mindig mérlegelni kell, hogy a gyógyszer szedése vagy mellőzése jelent-e nagyobb kockázatot az anya és a magzat számára.
 

Előfordulhat, hogy a gyógyszer elhagyása több kockázatot rejt magában, mint annak szedése, mert az anya folyamatos tünetei, illetve a betegsége miatt bekövetkező élettani változások olyan elváltozást okoznak, amely előnytelen a magzat számára.

Fontos különbségek

Van-e jelentősége a gyógyszeres terápia hosszának? Igen, van! Rövidebb ideig tartó, kisebb gyógyszeradagok használata esetén kisebb eséllyel fordulhat elő toxikus hatás. Természetesen a gyógyszerből alkalmazott dózisnak és az alkalmazás időpontjának is nagy jelentősége van.

Van e különbség a szájon át és a külsőleg használt gyógyszerek között, magzatra gyakorolt hatásukat tekintve? A válasz ez esetben is: igen. A szájon át szedett gyógyszerek néhány kivételtől eltekintve teljesebb mértékben szívódnak fel, ezért a külsőleg, bőrön át krém vagy kenőcs formájában alkalmazott készítményekhez képest magasabb koncentrációt érnek el a szervezetben. Általánosságban elmondható, hogy a külsőleg használt készítmények azért biztonságosabbak, mert kevésbe szívódnak fel.

A külsőleges gyógyszerrel, tehát valamilyen krémmel, kenőccsel, géllel, külsőleges folyadékkal kezelhető állapotok közül egyesek csak rövid ideig állnak fenn és ezért kezelésük is rövid időt vesz igénybe. Ilyenek például a következők:

  • mozgásszervi fájdalom, rándulás,
  • bőrön vagy nyálkahártyán kialakuló fertőzés (hüvely és bőr gombás fertőzése, bakteriális fertőzés miatt kialakuló bőrgyulladás, herpesz),
  • hajas fejbőr gombás fertőzése,
  • csípés vagy allergiás bőrreakció,
  • sebgyógyítás, fertőtlenítés,
  • aranyér,
  • orrfolyás, orrdugulás.

Nem ritka azonban, hogy a várandós nő olyan bőrgyógyászati problémával küzd, ami hosszabb vagy folyamatos kezelést igényel, mint például:

  • akné
  • rozácea,
  • ekcéma,
  • pszoriázis.

Fő a biztonság!

Külsőleges gyógyszeres terápiával gyógyítható állapotoknál a gyógyszerek kiválasztása többféle szempont alapján történhet. Az elsődleges szempont az, hogy az adott elváltozásra melyik gyógyszeranyag a legmegfelelőbb és hogy az használható-e biztonságosan várandósság alatt, de akár gyógyszertechnológiai megoldások is befolyásolhatják a hatásosságot és a biztonságosságot. A gyógyszeres krémek és kenőcsök ugyanis a hatóanyag mellett úgynevezett készítményalapot is tartalmaznak, amellyel az összetétele szerint elérhető felületi hatás mellett akár a bőr mélyebb rétegeibe is eljuthat a hatóanyag.

A várandósság időszaka alatt fokozottan figyelni kell arra, hogy milyen gyógyszereket használhat a kismama; gyógyszerek használata előtt mindig fontos szakemberhez fordulnia!

 

Vényköteles gyógyszerek esetén a kezelőorvos mérlegeli a készítmény használatát az előnyök és a kockázatok figyelembevételével. A vény nélkül kapható készítmények megvásárlása előtt pedig mindig javasolt kikérni a gyógyszerész véleményét.
 

Kenőcs, krém vagy gél – melyik melyik?

  • A kenőcsök zsírosabb állagúak, nem vagy kis mennyiségben tartalmaznak vizes fázist, elzárják a bőrfelszínt, aminek következtében a hatóanyag kifejezettebben tud felszívódni. Kisebb területen, hosszabb terápiához szokták használni.
  • A krémek magas víztartalmúak, gyorsan felszívódnak, nem hagynak zsíros nyomot maguk után. Általában akut folyamatok kezeléséhez használatosak.
  • Géleket előszeretettel ajánlanak akut gyulladások és csípések kezelésére. Ezek nagyon könnyű állagú, gyakran áttetsző készítmények.

Forrás: HelloBaby magazin

Keresés